Che Guevara

2018.06.14.

1928. 06. 14-én született Che Guevara zsidó-bolsevista forradalmár, orvos, tömeggyilkos.

Mexikóban találkozott élete egyik legmeghatározóbb személyiségével, a Kubából elmenekült Fidel Castroval és testvérével, Raúllal.  Castro legfontosabb és legbizalmasabb embereinek egyike lett. A forradalmi hadseregben ő vállalta a felelősséget a kémek, dezertőrök, és informátorok vallatásáért és kivégzéséért. Személyesen, revolveréből fejre leadott lövéssel végezte ki Eutimio Guerrát, akit Batistának való kémkedéssel gyanúsítottak.

Havanna 1959. január 2-i bevétele után Castro bolsevista terrorkormányzatot hozott létre, melyben Guevara is szerepet kapott.

Kubai állampolgár lett, a La Cabana erőd katonai parancsnokaként, majd a Nemzeti Agrárreform Intézet tisztviselőjeként, a Kubai Nemzeti Bank elnökeként, illetve iparügyi minisztereként teljesített szolgálatot.

1960-ban sikeres kereskedelmi megállapodást kötött a Szovjetunióval, a kereskedelmi missziókon és delegációkban szinte mindenhol ő képviselte Kubát, így az ázsiai és afrikai szovjet dominanciájú, ekkor létrejövő országokban is.

1959-től 1963-ig a La Cabana börtönerőd parancsnokaként több száz politikai fogoly és rendszerellenes rab kivégzését rendelte el (a számukat ma 500 és 1700 közé teszik). Sokak kihallgatásában, kínzásában és kivégzésében személyesen is részt vett. 

 Ádáz terrorista, aki nyíltan beszélt kegyetlenkedéseiről és erőszakos nézeteiről. Ő a felelős a forradalom után történt politikai gyilkosságokért, és ő rendelte el a Santa Clara-i, több ezer kivégzést is. Guevara erőszakos természete ráadásul képmutatással is párosult: nem sokkal azután, hogy elfoglalták az Espiritu Santo várost, drákói szabályokat, forradalmi terrort próbált bevezetni, szabályozva a férfiak és a nők viszonyát, az alkoholhasználatot vagy a szerencsejátékot.

A lázadó megszállottja lett a kontrollált rendőrállam eszméjének.

 A titkosrendőrség és a karhatalmi erők kiépítésében nagy segítségére volt a spanyol polgárháború veteránja, későbbi barátja, Angel Ciutah, aki a Cseka (a szovjet titkosrendőrség) felépítését és működését vette alapul. 

A rendszer hamarosan elkezdte szisztematikusan üldözni vélt ellenségeit, az "ellenforradalmistákat". Először munkatáborokat állítottak föl, mert jobbnak látta munkatáborban dolgoztatni az embereket, mint a börtönbe küldeni őket. Ez az első munkatábor volt a gyűjtőhelye az összes másként gondolkodónak. Az évek során egyre inkább belebolondult a Szovjetunió ideológiájába: elkezdett oroszul tanulni, jó kapcsolatokat ápolt több szovjet potentáttal is.

Nemcsak emberek kivégzésében vett részt, de Kuba tönkretételében is.

 A karibi ország a forradalom előtt a négy legfejlettebb közép- és dél-amerikai ország egyike volt, bár kétségtelenül korrupt diktatúra alatt élt. Miután Che Guevara lett a Nemzeti Bank és az iparért, valamint a mezőgazdaság fejlesztéséért felelős minisztérium vezetője, kő kövön nem maradt az országban. 

Bolívia őserdejébe helyezte gerilla-hadviselése fő területét.

 Bolíviai végső veresége is abból következett, hogy teljesen félreértette az ottani rendszer működését, összeveszett az ottani kommunistákkal, elszigetelődött a valóságtól ugyanis a kommunista világforradalmat akarta kirobbantani.



 

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el