Kenderes, 1868. június 18: Megszületett Vitéz nagybányai Horthy Miklós
Vitéz nagybányai Horthy Miklós, a Magyar Királyság kormányzója.

Az első világháborút követő proletárdiktatúra összeomlása után megszilárdította az államhatalmat. 1920. március 1-jétől 1944. október 16-áig ő volt a Magyar Királyság kormányzója. Portugáliai emigrációban halt meg, 1957-ben. 1993. szeptember 4-én temették újra Kenderesen.
Megítélése napjainkban is komoly vita tárgya.
Amik ellene szólnak:
1919-ben Horthy Miklós felajánlotta szolgálatait Kun Bélának.
Koszorús Ferenc vezérkari ezredes Horthy Miklós parancsára megmentette a budapesti zsidóságot.
https://valeria-politikai-weboldala0.webnode.hu/koszorus-ferenc-vezerkari-ezredes/
Felelősség terhelte azért a hibás politikai döntésért, mely Magyarország hadba lépését eredményezte a Szovjetunióval szemben. Az 1941. június 27-én bekövetkezett támadás végső soron tragikus következményekkel járt. Magyarország 1942-43 telén, a Don-kanyarban elvesztette legütőképesebb hadseregét.
https://valeria198.webnode.hu/a-doni-hosok-emlekere/
Horthy egyértelműen a szélsőjobb visszaszorítására törekedett, és egészen az 1944-es megszállásig ellenállt a magyarországi zsidóság deportálásának is.
Szálasi és Imrédy szélsőjobboldali pártját betiltották, Szálasit elítélték, börtönbe vetették.
https://valeria-politikai-weboldala0.webnode.hu/kivegeztek-szalasi-ferencet/
Amik mellette szólnak:
A trianoni nemzetgyilkossági kísérlet után talpra állította a megcsonkított országot. Bevezeti az ingyenes gyógyellátást és a korszerű betegbiztosítást, a táppénz összege a fizetés ötven százalékáról ötvenöt-hetven százalékára nő, a baleseti járadék a teljes munkaképesség elvesztése esetén a bér 66,6 százaléka. Ezek a szolgáltatások a legfejlettebb országokéhoz viszonyítva is enyhén szólva figyelemre méltók voltak: az angliai betegségi táppénz például csak a fizetések tizennyolc-harminckét, a baleseti járulék csak harmincegy-ötvenhat százaléka.
Ötezer tanyasi iskolát építtetett. A szükségből erényt kovácsolva Szegedből egyetemi város lesz, és egyetemi klinikák sora épül, nem beszélve a város jelképévé lett dómról és az egyik legszebb európai térnek számító Dóm térről. És a lillafüredi Palota Szálló és a csepeli szabadkikötő, no meg a villamosított Budapest-Hegyeshalom vasútvonal.
Bevezeti a nyolcórás munkaidőt, és több mint egymillió-kétszázezer hold földet oszt szét. Saját vagyona egész kormányzói tevékenysége alatt egy cseppet sem nő, miként birtoka sem bővül egy centiméterrel sem. A pengő a harmincas években Európa hatodik legerősebb valutája. A kulturális élet soha nem látott virágzásnak indul.
A magyar sport a világ élvonalában. A magyar futballválogatott világbajnoki ezüstérmes. A győri fegyverkezési program nagyságrendje a Magyar Honvédséget Európa legkiválóbb haderőinek sorába kívánja emelni.
Horthy Miklós megosztó személyiség